22.11.2021
Tu byliśmy. Foto TAPETA

Długo wyczekiwany album z długo realizowanego cyklu Tu byliśmy ukazał się prawie niezauważony. Może dlatego, że czasy pandemii nie sprzyjają ożywionym kontaktom społecznym. Mimo to 28 czerwca w salach ZAIKSu w Warszawie odbyła się premierowa promocja zorganizowana przez wydawcę, Fundację She for Art, która również zadbała by to wydarzenie zostało transmitowane on line dla szerszego grona odbiorców.

 

Tadeusz Rolke cykl TU BYLIŚMY rozpoczął jeszcze w latach 90. Pierwsza wystawa miała miejsce w roku 2003 w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie a FOTOTAPETA była od początków patronem medialnym tego artystycznego przedsięwzięcia.

W roku 2008 w wydawnictwie edition.fotoTAPETA ukazała się książka „Tu byliśmy – Ostatnie ślady zaginionej kultury”, gdzie zdjęcia Tadeusza Rolke stanowiły równoważną część publikacji obok tekstów Feliksa Tycha, byłego dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego, brytyjskiego historyka Simona Shamy i wywodzącego się z Warszawy żydowskiego profesora etyki i mistycyzmu Joshuy Heschela. Wydawnictwo to powstałe z inicjatywy Andreasa Rostka przy współudziale Tadeusza Rolke i Marka Grygla, jest prowadzone nadal z powodzeniem przez inicjatora w Berlinie koncentrując się bardziej na twórczości literackiej (esej, reportaż, poezja, proza).

Album wydany obecnie jest przede wszystkim publikacją, w której główną rolę pełnią fotografie wybrane spośród setek zdjeć, wykonanych w czasie licznych podróży przez Tadeusza Rolke. Te podróże, najczęściej przy współudziale Marka Grygla, ale również innych przyjaciół (Bojarow, Prażmowski, Tsukahara, Zdrojewski, Urbaniak i in.) obejmowały terytorium I Rzeczypospolitej, ale i również tereny bardziej na południe (Słowacja, Węgry).

Inicjatorem powstania tej monumentalnej publikacji była Tamara Pieńko. Wstęp napisał Paweł Smoleński, który na podstawie rozmowy z Tadeuszem Rolke i Markiem Gryglem opisał barwnie historię i okoliczności powstawania tych fotografii przypominając osoby (Jerzy Budziszewski), wydarzenia z dzieciństwa czasów wojny autora zdjęć, miejsca (Jadów, Stryków), okoliczności podróży i odnajdywania właściwych dla projektu lokalizacji.

 

 

Cały artykuł możesz znaleźć TUTAJ