03.11.2019
Wdzięczność, wernisaż wystawy. Fundacja PSW Promocji Sztuki Współczesnej. Warszawa

Fundacja PSW Promocji Sztuki Współczesnej
Wernisaż wyjątkowego projektu Wdzięczność autorstwa fotografki Tamary Pieńko oraz edukatorki seksualnej dr Alicji Długołęckiej

Fundacja PSW Promocji Sztuki Współczesnej
Andersa 13 | Warszawa
wernisaż: 3 listopada 2018, godz.16.00

Wdzięczność to projekt osobisty, który powstał w momencie bardzo wyrazistych przemian w nas obu i, jak to się dzieje w przypadku działań, w które angażujemy się w pełni, nie miał z góry ustalonego przebiegu – poza tym, że obejmował indywidualne spotkania z kobietą, która odsłaniała swoją cielesność w formie obrazu w trakcie sesji fotograficznej (Tamara) i dzieliła się swoją historią w rozmowie ze mną (Alicja). Od samego początku obie czułyśmy wewnętrzny imperatyw, że ten projekt musi powstać. Spokój i zaufanie uczestniczek, które podzieliły się z nami swoją cielesnością w formie obrazów i słów wciąż nas w tym utwierdzały i dały nam niesamowitą siłę i zaangażowanie do jego realizacji.

Istotą projektu Wdzięczność jest więc z jednej strony intymne odsłanianie cielesności, a z drugiej odkrywanie granic wyznaczanych poprzez uważne rejestrowanie własnych emocji, kontaktowanie się z własnym ciałem w bezpiecznych warunkach: bez oceniającego obserwatora, chęci podobania się komukolwiek lub stosowania się do jakiś formalnych założeń. Patrzyłyśmy i słuchałyśmy, nie narzucając jakiejś tezy ani kreacji. Ze wzruszeniem i wdzięcznością odbierałyśmy to, co dostawałyśmy z kobiecej ucieleśnionej obecności.
Alicja Długołęcka

Fundacja PSW Promocji Sztuki Współczesnej | Galeria Program
Andersa 13 | Warszawa
galeria@artprogram.pl
tel. 511-17-65-63

Lokal przy Andersa 13 jest wykorzystywany na cele kulturalne dzięki wsparciu Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.