„Pracownia fotografii” Program stypendialny im. Tadeusza Rolke

Tadeusz Rolke ur. 1929 w Warszawie. Jeden z najwybitniejszych autorów w historii fotografii polskiej. Studiował historię sztuki na KUL w Lublinie. W latach 60. pracował w tygodniku „Stolica” oraz miesięczniku „Polska”. W latach 1970-1980 mieszkał w Niemczech i fotografował dla takich czasopism, jak „Stern”, „Spiegel”, „Die Zeit”.
W swojej pracy odnosił sukcesy jako fotoreporter prasowy, fotograf mody oraz twórca fotografii kreacyjnej. Przez wiele lat pracy twórczej zarówno w kraju i zagranicą, zgromadził obszerne archiwum sięgające niemal 50 tys. negatywów. Jego ogromny dorobek fotograficzny opiera się na fotografii o charakterze humanistycznym, w centrum jego zainteresowań jest zawsze człowiek i jego otoczenie zarówno w sferze życia publicznego jak i prywatnego.W 2019 roku Mistrz obchodził okrągłą rocznicę urodzin, kończąc 90 lat. Do dziś jest czynnym artystą, jego ostatnia publikacja pojawiła się pod koniec 2019 roku.

 

„Fotografowanie to nie przelewki.” Tadeusz Rolke

Pracownia fotografii jest programem stypendialnym im Tadeusza Rolke. Głównym celem programu jest edukowanie oraz promowanie fotografii, uwzględniając różnorodność tej dziedziny sztuki wizualnej.

Stawiamy na oryginalną formę edukacji, umożliwiającą  naukę oraz praktykę w zakresie fotografii.

To znacznie więcej niż przekazanie teorii jak robić dobre zdjęci. W pracowni stawiamy na wszechstronny rozwój naszych członków i członkiń. Dyskutujemy, wymieniamy się poglądami, pomysłami oraz naszą wiedzą a przede wszystkim zbliżamy Was do świata Mistrzów.

Program jest skierowany do osób młodych ( 18- 26 lat ) z całej Polski, szczególnie uzdolnionych, którzy wykażą swoje zainteresowania i osiągnięcia w prezentowanym przez siebie portfolio.

Uczestnicy zostaną wyłonieni w trakcie open call.

Program zakłada dotację umożliwiającą zrealizowanie projektu oraz prezentowanie prac w formie wystawy.

Obecnie program jest w trakcie przygotowania. Informacje o pierwszym naborze ogłosimy z początkiem wiosny 2022.

Pierwsza edycja programu już w 2022 r.